کوهستان

گروه کوهنوردی آدینه(آخرین روز هفته وروز خوش)

جمعه 30اردیبهشت 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

این جمعه به همت سرور گرامی آقاسهراب برنامه سفربه تفرش وکوههاوغارهای آن بودکه سفری بیاد ماندنی شد

کوه هایى که تفرش را درخود محصور کرده است، قسمتی از کو های مرکزى است که در برخی از آنها رگه هاى آهکى یافت مى شود و در آن سنگواره هاى مختلف را مى توان مشاهده کرد.
پیدایش این ارتفاعات مربوط به دوران دوم زمین شناسى است. بلندترین قله تفرش به نام گوجه به ارتفاع ٣١۴١ متر در ضلع شرقى تفرش قراردارد که هرچه به طرف غرب پیش می رویم از ارتفاع آن کاسته مى شود.
در برخى از قله ها آثار و بقایاى دژهایى که عمدتاً با ملات ساروج بنا گردیده و زیستگاه مقر انسانهاى اولیه و لشگریان آنان بوده است دیده مى شود. از جمله قلعه توس که کحله سکونت طوس نوذر و گندم کوه که مقر استقرار لشگریان وى بوده است. از قلعه هاى دیگر قلعه دختر و قلعه بند در شرق تفرش را مى توان نام برد سایر کوه ها و قلل به شرح جدول آمده است.
غارهاى تفرش
اغلب غارهاى تفرش مربوط به دوران دوم زمین شناسى است که منشا تشکیل آن در رگه هاى آهکى ذکر شده است.
غارهاى شناخته شده عبارتند از
١- غار على خورنده
٢- غار گاو خور
٣- غار نویوئى
۴- غار پلنگ
۵- غار دام دام تلخاب
۶- غار امجک (که در ٢-٣ سال گذشته شناسایى و مورد بازدید غارنوردان قرار گرفته است.)
غار على خورنده
در فاصله 3 کیلومترى جنوب غربى تفرش و در ارتفاعات کوه نقره کمر معروف به خشه قرار دارد وبرای رسیدن به آن مى باید از روستاى کوهین عبور نمود و از دیواره اى به طول تقریبى ١۵ متر است و شامل ٣ بند می باشد صعود کرد. ورودیه غار با شیب ملایم به تالار اصلى که در آن حوضچه هایى قرار دارد مى رسد. در طرف راست چاهی به عمق ۵ متر واقع است که به "حمامک" شهرت دارد همچنین حفره دیگرى نیز در این غار وجود دارد که به "مسجدک" معروف است. در سقف و دیوار این غار استلاکیت ها و استلاکمیت ها مشاهده مى شود.

غار گاو خور
یا گوخل (خل در لهجه محلى به معنى سوراخ است) این غار با فاصله اى کمتر از دویست متر در همان مختصات غارعلى خورنده قرار دارد و تالارى بسیار بزرگ دارد که به راهرویى به طول ١٠٠ متر منتهى مى شود و بعد از آن حوضچه غار قرار دارد.
غار امجک
در ارتفاع ١٩٠٠ مترى از سطح دریا و در فاصله ۶٣ کیلومترى شمال غربى تفرش بر فراز دره سلطان امجک قرار گرفته است. ورودى آن دیواره اى به طول ١٢ متر دارد که براى ورود به آن باید با کمک ابزار از این دیواره گذشت. در آنجا نردبانى به طول ١٠ متر ساخته شده و پس از فرود منطقه استلاکیت ها و استلاکمیت ها قرار دارد که به علت اینکه تاکنون کسى به آن دسترسى پیدا نکرده است بکر و دست نخورده باقى مانده و پایین تر از آن دهلیزى با حوض پرآب دیده مى شود.
همچنین دو دیواره به ارتفاع ٧ متر و دیگرى به ارتفاع ٢ متر در مسیر غار نوردان قرار مى گیرد و در انتها راهرویى با مجموعه بسیار زیبایى از گلفشنگ هاى سقف. دیوار، ما را به انتهاى غار که زیستگاه خفاشان است هدایت می کند.

 


 
 
طبیعت ایران
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 عکسهایی زیبا از سرور گرامی آقای مهندس هندی

        ایران سرزمین عجایب !!!
        فکر کنید روی صخره های نارنجی رنگی قدم می زنید که لایه لایه زمین را بالا رفته اند و آب از بلورهای سنگی شان چکه می کند... رو که بر می گردانید، پشت سرتان زمین لایه لایه سبزآبی است... کمی آن طرف تر، لایه لایه زرد... فکر کنید مشتتان را زیر یکی از قندیل های سنگی گرفته اید و آب صخره ها را مزه مزه می کنید؛ ترش، خنک، متفاوت! بعد یکی پیدا شود و از جادویی بودن این معجون زرد رنگ بگوید که شفای بیماری هاست و دوای دو هزار درد! برای سفر به چنین سرزمین شگفت انگیزی حاضرید چه بهایی را بپردازید؟
    مشابه این چشمه ها تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند نیز وجود دارد که اتفاقا برخلاف "باداب سورت" که در کشور ما در حد یک چشمه محلی باقی مانده،
    از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها محسوب می شوند
       یک بلیط به مقصد ساری کفایت می کند تا اسرارآمیزترین نقطه زمین را ببینید. اینجا سرزمین عجایب است. جایی که طبیعت بازی رنگ ها و سنگ ها را بهانه چند قرن شگفت زدگی انسان ها قرار داده است. کافی است پایتان به چشمه های آب معدنی باداب سورت برسد تا این تابلوی اسرارآمیز را مقابل چشمانتان ببینید. پدیده حیرت آوری که در 68 کیلومتری شمال دامغان و 7 کیلومتری غرب روستای بادله قرار گرفته و دومین اثر میراث طبیعی ثبت شده ایران به شمار می رود.
    باداب سورت دو چشمه دارد... با آب هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه خودشان را دارند. یکی شور شور و دیگری ترش و شیرین!
    چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچکی است که معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی را به میهمانانش هدیه می دهد. روستائیان سنگ های این صخره ها را داخل آتش می گذارند و وقتی خوب داغ شدند، آنها را در آب گوگردی قرار می دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می کنند.
    اما چشمه دیگر باداب سورت که در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی رنگش که از صخره ها نشت می کند، اکسید آهن را قعر صخره ها به زمین می آورد. آب های رسوبی این دو چشمه هزاران سال است که از کوه سرازیر می شوند و ده ها حوضچه کوچک رنگین را در دل صخره ها پر می کنند. حوضچه هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آنها سر ذوقتان می آورد و باور طبیعی بودن منطقه را برایتان دشوار می کند. اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید، از این هم شگفت زده تر می شوید! تلالو خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید زیباترین صحنه ای باشد که در عمرتان دیده اید.
    چشمه های کهنسال
    چشمه آب معدنی بادآب سورت نوعی ژئو پارک است که در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته است. برای دیدن این چشمه، باید به شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه سفر کنید یا از جاده شهمیرزاد (سمنان)- ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و در 35 کیلومتری کیاسر به سمت روستای اورست و مالخاست بروید. از اینجا به بعد، 25 کیلومتر جاده فرعی پیش روی شماست که ظاهرا آسفالت چندان مناسبی هم ندارد. هر چند که جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن تر هستند اما در مقابل، جاده های استان مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیباترند و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته اند که گذر از آن خالی از لطف نیست.
    این چشمه که همزمان با آخرین چین خوردگی های البرز در دوران چهارم زمین شناسی شکل گرفته، از شمال با ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهای سوزنی برگ، از جنوب با دره، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه و از غرب با معدن سنگ های تزئینی احاطه شده است.
    اما باداب سورت به همین جا ختم نمی شود. اگر در امتداد این چشمه ها صدها متر به سمت شمال بروید، در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که البته از سال ها پیش خشک شده است اما آثار شگفت انگیز آن هنوز هم پابرجاست. غیر از این، باداب سورت دیگری هم وجود دارد که به باداب سورت کوچک یا شورسر معروف است.
    این چشمه بسیار کوچک که در روستای اروست قرار گرفته، خواص درمانی بسیار بیشتری دارد و یکی از گردشگر پذیرترین نواحی روستای اروست به حساب می آید.
    اسم و رسم چشمه
      اگر معنای باداب سورت را از محلی های این چشمه بپرسید، برایتان خواهند گفت که باداب به معنی آب گاز دار است و سورت به معنای شدت اثر و این کلمه روی هم رفته معنای اثر آب گازدار را خواهد داد. با این حال، این چشمه ها در ایران به چشمه های طلایی یا قصر طلایی معروف شده اند که نامشان را از رنگ زرد و نارنجی شان وام گرفته اند
چندعکس زیبای دیگر مربوط به جنگلهای اسالم میباشد
     


 
 
جمعه 23 اردیبهشت 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

سلام این هفته برنامه گروه مسیر دربند-شیرپلا-ایستگاه پنچ-شیردره بود البته چون من با گروه نبودم عکسی از این صعود ندارم 


 
 
لاتون بلند ترین آبشار ایران
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

آبشار لاتون بلندترین آبشار در ایران می باشد که در شمال ایران و ۱۵ کیلو متری شهر آستارا (شهر لوندویل ) قرار گرفته که ارتفاعی بالغ بر 105 متر دارد. این مکان علاوه بر آبشار بسیار زیبا ، طبیعت منحصر به فردی هم در طول مسیر آبشار دارد. طول مسیر کوهنوردی برای رسیدن به این آبشار حدود ۲۰ کیلومتر است که تقریبا حدود ۴ ساعت وقت می برد.
 (Lavandvil) .لوندویل در مورد علت این نام در زمان جنگ جهانی، آلمان ها در این منطقه زندگی می کرده اند و آن را به این نام نامیده اند که در اصطلاحات زبان آلمانی به سرزمین خوش ترجمه می شود...
   روستای کوته کومه درانتهای مسیرماشین رو قرار داردکه برای کمپ مناسب است آب گرم  کوته کومه ۳ دوش و یک استخرداردکه آن هم زیبایی خاصی به سفر میدهدمنبعwww.beinabein.com

 


 
 
سکوت
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

        »سکوت را فقط با آوازی شیرین بشکن«


وصیتنامه حسین پناهی

قبر مرا

نیم متر کمتر عمیق کنید تا پنجاه سانت به خدا نزدیکتر باشم.
بعد از مرگم
انگشتهای مرا به رایگان در اختیار اداره انگشتنگاری قرار دهید.
به پزشک قانونی بگویید روح مرا کالبدشکافی کند،
من به آن مشکوکم
ورثه حق دارند با طلبکاران من کتک کاری کنند
 عبور هرگونه کابل برق، تلفن، لوله آب یا گاز از داخل گور اینجانب
اکیدا ممنوع است.
بر قبر من
پنجره بگذارید تا هنگام دلتنگی، گورستان را تماشا کنم
کارت شناسایی مرا لای کفنم بگذارید، شاید آنجا هم نیاز باشد
 مواظب باشید به تابوت من آگهی تبلیغاتی نچسبانند.
روی تابوت و کفن من بنویسید:
این عاقبت کسی است که زگهواره تا گور دانش بجست
دوست ندارم مردم قبرم را لگدمال کنند. در چمنزار خاکم کنید
 کسانی که زیر تابوت مرا میگیرند، باید هم قد باشند.
شماره تلفن گورستان و شماره قبر مرا به طلبکاران ندهید.
گواهینامه رانندگیم را به یک آدم مستحق بدهید، ثواب دارد
 در مجلس ختم من گاز اشکآور پخش کنید تا همه به گریه بیفتند.
از اینکه نمیتوانم در مجلس ختم خودم حضوریابم
قبلا پوزش می طلبم.


 
 
جمعه 16اردیبهشت
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

سلام
برنامه امروز قله توجال بود که مسیر از دربند شروع وپس از آ ن شیر پلاوسیاه سنگ ودر نهایت قله همیشه سرد توجال بود
امروز هوا صاف  ولی باد شدیدی می وزید در مجموع  روز خوبی بودالبته جای سرور گرامی آقااسماعیل در قله خیلی خالی بود   .در ضمن بدنیا آمدن ساریناخانم نوه دوم آقامهدی رو از طرف کلیه دوستان به ایشان تبریک عرض مینمایم


 
 
هنر نزد ایرانیان است وبس
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 


 
 
چشمه آبگرم فضایی
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

این مناظر زیبا را دوست گرامیم آقای مقدس زاده ایمیل کرده اند البته عکسهای زیادی از طبیعت که توسط ایشان تصویر برداری شده در وبلاگ وجود دار د باتشکر از ایشان شما رابه تماشای این مناظر دعوت میکنم
        تصاویری که می بینید به نظر می رسد متعلق به یک سیاره ی دیگر باشد یا از فیلم های علمی تخیلی گرفته شده است. اما این تصاویر متعلق به یک چشمه ی آب گرم به نام چشمه ی آب گرم پرواز در نوادای آمریکا است.
        "چشمه ی آب گرم پرواز" (Fly Geyser) یک چشمه ی وابسته به حرارت مرکزی زمین است که تقریبا در 20 مایلی (32 کیلومتری) شمال "گرلاچ" در "ووشو کانتی"در ایالت نوادا در آمریکا واقع شده است.
        چشمه ی آب گرم حدود یک مایل از جاده فاصله دارد اما آنقدر بزرگ است که از جاده دیده شود. این چشمه ی آب گرم در مزرعه ی خصوصی "فلای" واقع شده و قانونا مالک مزرعه آقای "تاد جک.سیک" مالک این چشمه می باشد.
        اطراف این مزرعه با حصارهای بسیار بلند و دروازه های قفل شده احاطه کرده اند اما علیرغم این تمهیدات باز هم افراد زیادی پیدا می شوند که حاضرند به نحوی شده از این حصار بپرند تا چشمه را از نزدیک ببینند.
        تا کنون چندین سازمان سعی کردند تا این ملک را بخرند تا هم از چشمه نگه داری کنند و هم در معرض نمایش عموم بگذارند اما موفق نشدند.
        چشمه ی آب گرم پرواز حتی برای ساکنان نوادا هم کاملا ناشناخته است. این چشمه در لبه ی مخزن آب مزرعه ی فلای واقع شده است و حدود یک و نیم متر ارتفاع دارد و در قسمت قاعده ی مخروطی شکلش حدود 3 متر و هفتاد سانتی متر پهنا دارد.
        این پدیده ی فوق العاده به صورت اتفاقی ایجاد شده است.در سال 1916 مالکین این زمین شروع به حفاری برای زدن یک چاه کردند. چاه برای چندین دهه قابل استفاده بود. اما در دهه ی 1960 حرارت مرکزی زمین باعث گرم شدن آب چاه شد و این گرما تا سطح آمد. سپس کانیها و مواد معدنی در اعماق شروع به بالا آمدن و فوران کردند و این کوههای شبیه به کوههای آتشفشانی را به وجود آوردند که همچنان هم در حال رشد است.
        فواره ی این چشمه به صورت فورانی تا ارتفاع یک و نیم متری در هوا بالا می رود.
        این چشمه، 30 تا 40 حوضچه ی آب این مزرعه ی 30 هکتاری (74 جریبی) را تامین می کند. این چشمه حاوی مواد متفاوت معدنی میباشد که یکی از آنها سولفور دی اکسید است که باعث رنگارنگ شدن منظره ی این چشمه شده است.
        علاوه بر این چشمه دو چشمه ی آب گرم دیگر هم به همین طریق ایجاد شده اند که آنها هم در حال رشد هستند. اولین چشمه ارتفاعی حدود 90 سانتی متر دارد و ظاهری شبیه آتشفشان دارد و دومی ظاهری شبیه مخروط دارد و اندازه ی آن مانند "چشمه ی آب گرم پرواز" است.


 
 
جمعه9اردیبهشت 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

سلام امروزمسیررفت از دربند شروع و باعبور از شیرپلا-ایستگاه پنج - ایستگاه دو - شن اسکی - شیردره ودر نهایت  دربند ختم شد هنگام عبوراز
دره بزکش با منظره ای زیبا که بهمن یکماه پیش بوجود آورده بود برخورد کردیم که
لازم دیدم این چشم انداز زیبا رابوسیله تصویربادوستانی  که تشریف نداشتند به اشتراک
گذارم


 
 
طبیعت6
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 


 
 
طبیعت 5
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

.


 
 
طبیعت4
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 


 
 
جمعه 2 اردیبهشت 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

این هفته دو مسیر داشتتیم یکی  متل قوودیگری  ایستگاه پنج توچال بود که البته  حاج علی-آقاسهراب-حسین آقا ومن جزو گروه  اول  وبقیه دوستان با گروه دوم بودند این عکسها از مسیر چالوس متل قو ثبت شده که تقدیم شما دوستان میگرددخصوصا دوستان مقیم خارج که بازدید زیادی  داشته اند 

                                                 (تصویر یک مرد شریف وزحمتکش شمالی)