کوهستان

گروه کوهنوردی آدینه(آخرین روز هفته وروز خوش)

حشره دعاخوان
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٠
 

این تصویر مربوط به یکی از مرموزترین و ناشناخته ترین حشرات به نام آخوندک (Praying Mantis) می باشد. Mantid یک کلمه یونانی است به معنای پیغمبر یا  پیشگو. پاهای جلویی این حشره به شکلی است که، با دیدن آن به نظر می رسد که این حشره در حال دعا خواندن می باشد. آخوندکها حشرات گوشخوار بزرگی هستند که طول آنها  ۳ تا ۱۰ سانتیمتر و رنگ آن بسته به نوع آن ،سبز، قهوه ای یا برنزه  می باشد. این حشرات دارای سری بزرگ و بدنی بسیار کشیده می باشند. شاخکهای این حشره نسبت به طول بدن آخوندک کوتاه می باشد و بالهای بلند و  نازک آن از قسمت میانی بدن محافظت می کند پاهای جلویی آخوندک بسیار سریع و مسلح به تیغهایی است که به او در گرفتن حشرات کمک می کند. .این موجودات بسیار کاری و کشنده هستند و انواع بسیار زیادی از حشرات دیگر را به عنوان غذا مصرف می کنند. گردن منحصر به فرد آخوندک او را قادر می سازد که موقعی که در کمین نشسته، سرش را ۱۸۰ درجه بچرخاند. حشره دعاخوان قادر است خود را به خوبی استتار کند که این قابلیتهای استثنایی این حشره، او را به کابوسی برای حشرات دیگر تبدیل کرده است.نکته بسیار جالب در مورد این حشره جفت گیری آن می باشد. در حین جفت گیری حشره نر روی حشره ماده ،که از نر بزرگتر است، می پرد. هر گونه اشتباه از جانب حشره نر به معنای خورده شدن او توسط حشره ماده می باشد! با این وجود نیز اگر پرش موفقیت آمیز  بود، باز ممکن است حشره ماده چرخیده و شروع به خوردن سر مرد بیچاره کند!! قسمتهای باقی مانده از بدن نر برای ادامه جفت گیری کافی می باشد. تنها پس از پایان عمل جفتگیریست که حشره ماده خوردن مرد نگون بخت را متوقف می سازد . می توان حشره نر را از ماده با شمردن قسمتهای میانی آخوندک تشخیص داد. شکم حشره نر ۸ قسمت و شکم ماده ۶ قسمت دارد.از این حشره می توان به عنوان یک حشره کش در باغچه های خانگی استفاده کرد (ببینم کدوم حشره جرات داره که پاشو اونجا بزاره!!). در حدود ۲۰۰ گونه مختلف از حشره دعاخوان تاکنون شناخته شده است  نظر برسد.     شیوه تهاجمی و تکنیکهای حمله این حشره، از دیرباز مورد توجه رزمی کاران چینی بوده است و سبکی به نام "هشت تکنیک مرگ آور حشره دعاخوان" بر همین اساس به وجود آمده است


 
 
جمعه 27 خرداد1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٠
 

جانستون-خرسنگ
راه های دسترسی به منطقه:  تهران - رودبارقصران ، فشم - روستای آبنیک – دره آبنیک بسمت کلارود ، بازندون(زندان بان) و بند جانستون – سپید چشمه – غار بیوک –  دوراهی کوه جانستون و کوه خرسنگ - جانستون به خرسنگ - قله خرسنگ
قلل جانستون وخرسنگ در یک خط الراس قرار دارندوبرنامه ای یک روزه  میباشدمنطقه ای بسیار زیبا با ارتفاعاتی قابل توجه ومنحصر بفرد
ارتفاع قله جانستون:4100متر
 ارتفاع قله خرسنگ : 4100 متر
بررسی توپوگرافی :
خرسنگ به این دلیل به این نام نامگذاری شده که در قله سنگ های بزرگی وجود دارد .
این قله در شمال آبادی آبنیک - گرمابدر و در غرب دشت لار قرار دارد . از جنوب به قله
خاتون بارگاه و گردنه یونزار و قله کاسونک منتهی می گردد و از شمال توسط گردنه ولاره
به قله ۳۸۵۰ متری خرسنگ شمالی و قله جانستون و خلنو ختم می شود
نقاط GPS آب نیک :
E 51 37 .072
نقاط GPS  جانستون :
E 51 37.359
نقاط GPS قله خرسنگ :

E 51 38.330 N 35 59.429 N 36 00.816 N 36 01.598


 
 
عکس ماهواره ای شیر پلا
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠
 

دوست عزیز وبزرگوارمان آقای مقدسی ما را فراموش نکرده واین عکس زیبا را برایمان ارسال فرموده اند باتشکر از وی سفری خوش را برای ایشان آرزومندیم


 
 
بیاد آن سفرکرده
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠
 


 
 
رودخانه سبز
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٠
 

این رودخانه رنگی در پارک "گلد استیریم" کانادا جریان دارد. آب این رودخانه در ٢٩ دسامبر ٢٠١٠ به رنگ سبز نئونی تغییر رنگ داد. مردم نمی‌توانستند آن چه که با چشم می‌بینند را باور کنند. خیلی عجیب و غیر قابل باور بود.طبق تحقیقات محلی مشخص شد که این به دلیل یک واکنش شیمیایی در آب با ماده‌ای به نام "فلوئورسین" بوده است. آنها اعتقاد داشتند که بعضی افراد این ماده را در آب رودخانه ریختند تا شوخی سال نو را اجرا کنند، اما آن ماده سمی نبوده و ماهی‌های رودخانه را نابود نکرده است.


 
 
بیاد شادروان دکتر نظامی
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ خرداد ۱۳٩٠
 

 شادروان دکتر نظامی الگوی ادب ومعرفت و.........


 
 
جمعه 20 خرداد 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ خرداد ۱۳٩٠
 

سلام مسیر امروز پس از شیر پلا بسمت پیاز چال وسپس بازگشت از شیر پلا ودربند بود.پناهگاه شیر پلا


 
 
کشتی نوح در قله آرارات !!!!!!
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠
 

 گروهی از باستان‌شناسان چینی و ترک ادعا کرده‌اند که بقایای کشتی عظیم نوح پیامبر را کشف کرده‌اند. اگر این ادعا درست باشد، مشهورترین کشتی تاریخ که در همه ادیان ذکر شده میزبان میلیونها جهانگرد از سراسر جهان خواهد شد.
بقایای این سازه چوبی عظیم در در ارتفاع 12هزار پایی (4هزار متری) کوه‌های شرق ترکیه کشف شده و قدمت آن‌ها به 4800 سال پیش می‌رسد.
این گروه پانزده‌نفری اعلام کرده‌اند با توجه به تخمین عمر این سازه‌ها با روش رادیوکربن تا 99.9 درصد به یافته خود اطمینان دارند.
آن‌ها در این سازه، اتاق‌های متعددی یافته‌اند که در برخی از آن‌ها تیرهای چوبی وجود داشته که به نظر می‌رسد جایگاه حیوانات بوده است.
به دلیل دمای بسیار پایین منطقه، بسیاری از بقایا مانند نخ، چوپ و طناب در شرایط خوبی حفظ شده‌اند.
قله آرارات، مرتفع‌ترین قله در منطقه خاورمیانه است و از این‌رو، بسیاری حدس می‌زنند کشتی نوح پیامبر روی آن به گل نشسته باشد. نخستین بار، ادعای یک خلبان ناتو که در ماموریت نقشه‌برداری از منطقه گزارش داده بود بقایای جسمی شبیه به کشتی را دیده است، این گمانه را تقویت کرد.
تصاویر ماهواره‌ای نیز وجود سازه‌ای عظیم را در کوه آرارات تایید کرد.
برخی کارشناسان با ذکر این‌که ممکن است این سازه مربوط به محل استقرار انسان‌ها و مثلا یک روستای قدیمی باشد، این ادعا را رد کردند؛ هرچند که برخی دیگر اعلام کرده‌اند هرگز در طول تاریخ بشر، انسان‌ها در ارتفاع بالاتر از 3500 متر سکنی نگزیده‌اند.

مقامات ترکیه تصمیم دارند پیشنهاد ثبت این اثر تاریخی را به عنوان میراث جهانی در یونسکو مطرح کنند و کاوش‌های مفصل‌تر و رسمی‌تری را برای بررسی این منطقه انجام دهند. اما وضعیت جوی و ارتفاع بالای این کوه، این کار را با دشواری روبرو خواهد کرد.تصویر زیر : اولین  عکس  پس از  طوفان  و شادی  مسافرین  کشتی 
 
جمعه 13 خرداد 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٠
 

شهرستانک

با سلام
پنجشنبه12 خردادماه 90 حرکت را ساعت 5 ازدربند شروع وشب را در شیرپلا سپری  کردیم وجمعه پس از صعود به توچال  به سمت شهرستانک ادامه واز آنجا به تهران بازگشتیم کل مسیر بسیار زیبا بود خصوصا برای من که اولین بار بود که این مسیر را می دیدم منطقه ای سرسبز وپر آب که استعداد ناصرالدین شاه را در امور طبیعت گرد ی ثابت میکند کاخ ودیگر آثار بجا مانده از وی در این منطقه بسیار است البته خرابه ای بیش نمانده است


 
 
دماوند
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠
 


 
 
حیات وحش زیبا
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠
 


 
 
جمعه 6 خرداد 1390
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٠
 

سلام امروزمسیر همیشگی توچال از دربند شروع وبه شیر دره ختم شد هوا سرد و پیست اسکی برقراربود


 
 
کوه پردیس نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠
 

نام این کوه باستانی پردیس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه استان بوشهر و در نیمه های راه بندر کنگان به فیروز آباد شیراز قرار دارد .
نکات قابل توجهی که در این کوه باستانی وجود دارد :
1. قله این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خورشید است چون بالاترین ارتفاع در نزدیکی خط استواست .
2. آتشکده فوق العاده باستانی که در قله کوه قرار دارد ، محل تولد و غسل تعمید پدر جمشید جم است .
3. مغناطیس فوق العاده قوی کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متری کوه یعنی تقریبا انتهایی ترین نقطه مشخص اسفالت با ماشین توقف کنی و ترمز دستی را بخوابانید ، ماشین بجای سر پائینی به نرمی به سمت کوه کشیده می شود که البته همین مغناطیس برای رانندگان نا آشنا بسیار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زیادی از خودروها بی اختیار با کوه تصادف کرده اند .
4. پوشش گیاهی منطقه نوعی خار بیابانی گرمسیری منحصر به فرد است که خواص دارویی فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما" پیشخرید چند کارخانه داروسازی بزرگ جهان است یکی از ترکیبات اصلی مسکن Advil که یکی از بهترین قرصهای شناخته شده برای ناراحتی های اعصاب و دردهای میگرنی است از همین عسل تهیه می شود .
5. این منطقه خرمای ویژه نیز تولید می کند که به نام خرمای خصه معروف است و کاملا در شیره خود غرق می شود یعنی یک کاسه آن ظرف سه ساعت پر از شیره می شود و اندازه این خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارویی منطقه تماما" برای ساخت قندهای رژیمی برای بیماران دیابتی صادر می شود،  نکته جالب دیگر رویش درخت زیتون در دامنه شمالی کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی می باشد که در آب و هوای آن منطقه بسیار بعید می نمود .
فعلا" سندی برای قدمت چاهه و دره پلنگی وجود ندارد ولی علائم مشهودی از غار نشینی مشاهده ، و فسیل های مختلفی در این منطقه به وفور پیدا شده است .
6. در لایه های زیرین این کوه معدن عظیمی از آب خنک و فوق العاده سالم وجود دارد ، آن هم در اطراف عسلویه !
مردم چاهه و جم ، کوه پردیس را فوق العاده مقدس و محترم می شمارند ، و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالا یکی از اولین مکانهایی بوده که نفت در آن سوزانده شده است .
با افتتاح جاده فیروز آباد به عسلویه توسط پتروشیمی ، رفتن به این منطقه خیلی میسر تر و راحت تر شده است . پتروشیمی با تاسیس سه شهرک بزرگ در این منطقه اقدام به تاسیس فرودگاه جم نموده و چهارشنبه هر هفته یک پرواز به مقصد جم انجام می شود که امکان بسیار خوبی برای سفر به این منطقه اعجاب انگیز است .


 
 
کشف جانوران عجیب در سبلان وستونهای تخت جمشید
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠
 

کشف جانور عجیب درمشکین شهر

مدیر کل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: لاشه حیوان عجیب الخلقه که در استان اردبیل پیدا شده در حال بررسی است.
“حسین محمدی ” در گفت وگو با  ایرنا افزود: در تماسی که با اداره محیط زیست استان اردبیل داشتیم ،آنان گروهی از کارشناسان را به محل اعزام کردند.لاشه حیوان عجیب الخلقه مشکین شهر
لاشه یک حیوان عجیب الخلقه و شبیه موجودات ماقبل تاریخ یکشنبه شب گذشته در حوالی روستای آق بولاغ از توابع شهرستان مشگین شهر پیدا شده است.
وی اظهار داشت: این گروه در حال بررسی لاشه و پیگیری موضوع هستند و تا اعلام نتیجه کارشناسی ،هیچ اظهارنظر قطعی درمورد این حیوان نمی توان گفت.
” علی حمیدی “مدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: ساعت ۱۱ یکشنبه شب ، خبر پیدا شدن لاشه این حیوان به این اداره کل رسید.
وی گفت : این حیوان یا مربوط به دوران خیلی گذشته و قدیمی است یا یک گونه اهلی جهش یافته است که اظهار نظر قطعی در مورد این حیوان نیاز به بررسی بیشتری دارد.
حمیدی اظهارداشت: اهالی منطقه روایت هایی از گذشته به صورت تاریخ و داستان بیان می کنند اما هیچ کدام از آنها ریشه علمی ندارد و قابل استناد نیست. در حال حاضر کارشناسان استانی در حال بررسی لاشه حیوان هستند و در صورت لزوم برای تشخیص قطعی تر ، لاشه حیوان به تهران انتقال داده می شود.
وی افزود: غاری در نزدیکی محل پیدا شدن لاشه وجود دارد که اهالی می گویند این حیوان در این غار می زیسته است اما تا بررسی نهایی هیچ نظر قطعی نمی توان ارایه کرد.
یکشنبه شب گذشته لاشه یک حیوان عجیب الخلقه که بیشتر شبیه پرندگان گوشتخوار فیلم های علمی ، تخیلی ( از نسل دایناسورهای پرنده ) است توسط چند نفر از اهالی روستای آق بولاغ از توابع شهرستان مشگین شهر پیدا شده است.
لاشه این جانور تقریبا سالم و شاهدان عینی حتی احتمال می دهند که تنها چند روز از مرگ این حیوان گذشته است .
این لاشه بسیار شبیه نسل منقرض دایناسورها و پرندگان گوشتخوار ماقبل تاریخ است، بر اساس تحقیقات علمی آخرین نسل دایناسورهای پرنده موسوم به ‘تی رکس ‘ یا دایناسور ستمگر مربوط به دوره ‘کرتاسه ‘ در ۶۵ میلیون سال پیش می باشد
   
موجودی عجیب در ستونهای تخت جمشید
به تازگی موجودی شبیه به این در سواحل آمریکا پیدا کردند که دانشمندها را بسیار متعجب کرده. و آنها هنوز پی تحقیقاتی در روی این جانور عجیب و غریب اند. اگر کمی به این جانور دقت کنید میبینید که این جانور شباهت زیادی به سر ستون تخت جمشید دارد. پس میفهمیم در آن زمان در خلیج همیشه فارس این موجود زندگی میکرده که پس از مرور زمان نسل وی منقرض شده. از دندان های این موجود عجیب و غریب معلوم است که او هم میتواند یکی از سلطان های بزرگ دریا باشد ولی اندازه ی او بسیار کوچک تر از نهنگ و یا کوسه است.این موجود به احتمال 99% در آب های خلیج فارس هم زندگی میکرده و حتما هم حیوانی درنده و قوی بوده. زیرا هخامنشیان در سنگ تراشی های خود همیشه نماد قدرت را کشیده اند مثل: شیر. حیوان خیالی ای که از هر موجود قوی ای برداشت کرده اند .
درصورت شناسائی این جانواران گزارش در سایت درج خواهدشد.


 
 
کوهی به شکل عقاب
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠
 

کوه از زوایای متعدد شبیه به یک عقاب نشسته بر پهنه کویر است. این عقاب سنگی در کنار روستای اسلامیه واقع شده و مانند یک مجسمه بسیار بزرگ خودنمایی می کند. این کوه جزئی از شیرکوه به شمار می رود.

شیرکوه، نیز نام مجموعه کوه هایی در استان یزد است که بلندی آن در رفیع ترین نقطه به 4075 متر می رسد. برف و یخ زمستانی در این کوه آب بخش های زیادی از استان یزد را تامین می کند. دامنه شیرکوه روستاهای سرسبز، زیبا و ییلاق های بی نظیری را در حاشیه کویر به وجود آورده است.
(باتشکر از سرور گرامی آقای مهندس هندی)