کوهستان

گروه کوهنوردی آدینه(آخرین روز هفته وروز خوش)

تونل برفی ازنا
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩۳
 

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستانه. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنه اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاعش از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متره. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌‌شه بازدید کرد.
این شگفتی بی‌نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوهه. دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می‌شه و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود میاد.


 
 
چشمه آب گرم مرتضی علی
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩۳
 
 
 

 
خراسان جنوبی - طبس‎ ۲۷ کیلومتری شهر طبس، مسیر گردشگری روستای خرو

از جاذبه‌های گردشگری شهر کویری طبس می‌شه به چشمه آب گرم مرتضی علی اشاره کرد که برای رسیدن بهش باید حدود ۵ کیلومتر رو به صورت پیاده که عمدتاً از داخل آب می گذره طی کرد. تو این منطقه چشمه‌های آب سرد و گرم زیادی هست که بزرگ‌ترین اون‌ها همین چشمه مرتضی علیه. آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخونه می‌ریزه و همین باعث ایجاد اختلاف دما می‌شه.
غلظت بالای آب گرم و تفاوت ساختاریش با آب سرد باعث می‌شه که این آب‌ها بدون اینکه کاملاً با هم مخلوط بشن تا مسافت ۳۰۰ متری هم پیش برن و قابل تفکیک باشن. یعنی درست وقتی که در یه طرف رودخانه آب سرد جریان داره در طرف دیگش آب گرم رو می شه حس کرد ، تجربه فوق العاده ای که احتمالاً هیچ جای دیگه ایران نمی‌تونین امتحانش کنین.
علاوه براین چشمه مرتضی علی خواص درمانی زیادی هم داره و منبع تامین آب اغلب مزارع و باغ‌های طبسه که از طریق نهر آبی به شهر منتقل می‌شه.


 
 
مهر93
نویسنده : غلامرضاخواجه ای - ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ آبان ۱۳٩۳