چشمه آبگرم فضایی

این مناظر زیبا را دوست گرامیم آقای مقدس زاده ایمیل کرده اند البته عکسهای زیادی از طبیعت که توسط ایشان تصویر برداری شده در وبلاگ وجود دار د باتشکر از ایشان شما رابه تماشای این مناظر دعوت میکنم
        تصاویری که می بینید به نظر می رسد متعلق به یک سیاره ی دیگر باشد یا از فیلم های علمی تخیلی گرفته شده است. اما این تصاویر متعلق به یک چشمه ی آب گرم به نام چشمه ی آب گرم پرواز در نوادای آمریکا است.
        "چشمه ی آب گرم پرواز" (Fly Geyser) یک چشمه ی وابسته به حرارت مرکزی زمین است که تقریبا در 20 مایلی (32 کیلومتری) شمال "گرلاچ" در "ووشو کانتی"در ایالت نوادا در آمریکا واقع شده است.
        چشمه ی آب گرم حدود یک مایل از جاده فاصله دارد اما آنقدر بزرگ است که از جاده دیده شود. این چشمه ی آب گرم در مزرعه ی خصوصی "فلای" واقع شده و قانونا مالک مزرعه آقای "تاد جک.سیک" مالک این چشمه می باشد.
        اطراف این مزرعه با حصارهای بسیار بلند و دروازه های قفل شده احاطه کرده اند اما علیرغم این تمهیدات باز هم افراد زیادی پیدا می شوند که حاضرند به نحوی شده از این حصار بپرند تا چشمه را از نزدیک ببینند.
        تا کنون چندین سازمان سعی کردند تا این ملک را بخرند تا هم از چشمه نگه داری کنند و هم در معرض نمایش عموم بگذارند اما موفق نشدند.
        چشمه ی آب گرم پرواز حتی برای ساکنان نوادا هم کاملا ناشناخته است. این چشمه در لبه ی مخزن آب مزرعه ی فلای واقع شده است و حدود یک و نیم متر ارتفاع دارد و در قسمت قاعده ی مخروطی شکلش حدود 3 متر و هفتاد سانتی متر پهنا دارد.
        این پدیده ی فوق العاده به صورت اتفاقی ایجاد شده است.در سال 1916 مالکین این زمین شروع به حفاری برای زدن یک چاه کردند. چاه برای چندین دهه قابل استفاده بود. اما در دهه ی 1960 حرارت مرکزی زمین باعث گرم شدن آب چاه شد و این گرما تا سطح آمد. سپس کانیها و مواد معدنی در اعماق شروع به بالا آمدن و فوران کردند و این کوههای شبیه به کوههای آتشفشانی را به وجود آوردند که همچنان هم در حال رشد است.
        فواره ی این چشمه به صورت فورانی تا ارتفاع یک و نیم متری در هوا بالا می رود.
        این چشمه، 30 تا 40 حوضچه ی آب این مزرعه ی 30 هکتاری (74 جریبی) را تامین می کند. این چشمه حاوی مواد متفاوت معدنی میباشد که یکی از آنها سولفور دی اکسید است که باعث رنگارنگ شدن منظره ی این چشمه شده است.
        علاوه بر این چشمه دو چشمه ی آب گرم دیگر هم به همین طریق ایجاد شده اند که آنها هم در حال رشد هستند. اولین چشمه ارتفاعی حدود 90 سانتی متر دارد و ظاهری شبیه آتشفشان دارد و دومی ظاهری شبیه مخروط دارد و اندازه ی آن مانند "چشمه ی آب گرم پرواز" است.

/ 0 نظر / 5 بازدید